Dumni z historii. Wierni tradycji

ZENON ANSTADT

str główna

Zenon Anstadt zmarł 15 kwietnia 1913 r. w Berlinie. Pochowany został 19 kwietnia tego roku na cmentarzu ewangelickim w Zduńskiej Woli. Po śmierci Zenona Anstadta w 1913 r. spadkobiercami zakładu zostali jego żona Helena oraz dzieci Karol Gustaw, Oskar i Ella Małgorzata. Przedsiębiorca pozostawił po sobie nie tylko znaczny majątek, ale też spore długi. Trudna sytuacja finansowa i trudności surowcowe podczas I wojny światowej sprawiły, że wyprowadzenie browaru z kłopotów okazało się niezwykle trudne.
Potomkowie Zenona najwidoczniej nie podołali temu zadaniu i w sierpniu 1919 r. przedsiębiorstwo zostało zakupione przez Józefa Ungera i Szymona Firstenberga.

str główna

Sztuka

piwowarska.

Browar dysponował maszyną parową o mocy 25 KM i zatrudniał 35 robotników. Kierownikiem technicznym został młodszy syn Zenona, Oskar Anstadt. Ojciec zaś sprawował funkcję kierownika handlowego. Już w 1903 r. czynne były składy w Łodzi, Kaliszu, Sieradzu, Pabianicach, Błaszkach, Wieluniu i Warcie.

Przedsiębiorstwo Browar Parowy Zenona Anstadta, w przeciwieństwie do innych browarów regionu, a nawet kraju, stawiało na niszowe gatunki piwa. Prawdopodobnie znaczny wpływ miał na to zatrudniony piwowar, jednakże można śmiało założyć, że Zenon szukał swojego miejsca na rynku łódzkiego piwa. Takim przykładem było piwo jałowcowe. Poza tym sprzedawano klasyczne gatunki: bawarskie, pilzneńskie, monachijskie (które 1903 r. otrzymało srebrny medal na Wystawie Higieniczno-Spożywczej w Łodzi) oraz porter. Firma walczyła nie tylko o klientów cechujących się konserwatywnym gustem, ale również o tych, którzy lubili nowe produkty.

Piwo jałowcowe nie było jedynym niszowym produktem Zenona. W marcu 1903 r. w prasie ukazały się reklamy nowego, ciemnego piwa dolnej fermentacji o nazwie Bock Bier, które wywodzi się z Saksonii. Był to odważny krok, ponieważ bock znacznie różni się od pilznerów oraz piwa typu bawarskiego, które wtedy dominowały na rynku w Królestwie Polskim. Polską nazwą piwa Bock Bier jest obecnie Koźlak. Dotąd popularne w Niemczech, dla Polaków było absolutną nowością.

Piwna

Mapa

Dział zawiera informacje o schemacie
i zasadach dystrybucji piw z Browaru Staropolskiego.
Nasze produkty są dystrybuowane na terenie całego kraju.
Ut fringilla, neque id venenatis lacinia, nibh tellus elementum erat, eget pharetra ex nunc nec tortor. Cras consequat feugiat arcu, id pretium ligula egestas eget. Vestibulum tempor euismod eros vel aliquam. Aenean ac felis dignissim, tincidunt arcu sed, blandit sapien.

Nowe piwa kultowe

Z ŻYCIA

BROWARNIKA

str główna

Zenona Anstadta, przedstawiciel znanego rodu browarników łódzkich, który borykał się z podstawowym materiałem jakim jest woda.

Tajemnice receptury

Browar ze Zduńskiej Woli może pochwalić się piwami na bazie staropolskich receptur o wyjątkowym, bogatym smaku.

str główna

Historia

Browaru

Tradycje zduńskowolskiego piwowarstwa są znacznie starsze niż historia miasta, które prawa miejskie uzyskało w 1825 r.

str główna

Nasze złote

trunki

Jako jeden z ostatnich browarów warzymy piwo metodą otwartej fermentacji, dzięki czemu drożdże pracują spokojnie, a nasze piwa są łagodniejsze i mają naturalny, pełny smak.